• 0506 773 94 74
  • info@adiyamankervansaraykahve.net

ADIYAMAN'IN ÖZGÜ LEZZETİ 

Oca 25 ,2018

ADIYAMAN'IN ÖZGÜ LEZZETİ 

 

            Adıyaman ili Türkiye kültürüne kazandırdığı birçok değer ile bilinmektedir. Özellikle şark sofralarını oluşturan birçok lezzetin Adıyaman'a ait olduğunu düşünürsek, zengin kültür mozaiğinde yerini daha belirgin bir şekilde görebiliriz. Adıyaman, sadece sofraların zenginleşmesinde değil, geleneksel tatları da bünyesinde barındıran bir ildir. Bu tatların en dikkat çekeni şüphesiz Yaptat kahvesi olarak bilinen Türk kahvesi çeşididir.

 

 7 KARIŞIMIN ÜRÜNÜ

 

            Kervansaray Kahvesi olarak da bilinen Yaptat kahvesi en belirgin özellik olarak 7 karşım içermesi ile bilinmektedir. Damla sakızı, sahlep, menengiç, keçiboynuzu ve kahvenin karışımını içeren Yaptat kahvesi yoğun kokusunu da bu ögelerden almaktadır. Yapılışı normal Türk Kahvesi'nden farklı olmayan Yaptat kahvesine isteğe bağlı olarak şeker atılabilmektedir.

 

 SAĞLIK KAYNAĞI

 

            İçinde bulundurduğu özel karışım ile bir sağlık kaynağı olan Yaptat kahvesinin birçok faydası bulunmaktadır. Özellikle karışımın içinde keçiboynuzu bulunması bağışıklık sistemini güçlendirir ve hastalıklara karşı bir koruma kakanı görevi de görür. Diğer yandan kansere karşı da bir önlem olarak görülen Yaptat kahvesinin faydalı olduğu başlıca hastalıklar; şeker hastalığı, kalp hastalıkları, egzama, astım, ishal, sarılık ve böbrek yetmezliğidir.

 

            Menengiç, keçiboynuzu ve sahlep üçlüsünün hastalıklara karşı birer önlem olarak tüketildiği bilinirken. Yaptat kahvesinde bu üçü aynı fincanda servis edilerek bir şifa kaynağı olmaktadır. Menengiçten oluşturulan kahve kafein içermez. Kafeinin vücuda yapacağı ters etkilerin önüne bu yöntemle geçilirken, damla sakızı ile hem keçiboynuzuna hem de menengiçe bir tat kazandırılmıştır.

 

            Uzmanlar yaptıkları açıklama da Yaptat kahvesinin içinde fosfor, kalsiyum, demir, magnezyum ve çinko gibi elementleri bulundurduğu için yaş kısıtlaması yapılmadan herkes tarafından tüketilmesini tavsiye etmektedirler. Yaptat kahvesinin karışımında bulunan mineral ve tohumlar yaklaşık 2000 yıldır yukarıda saydığımız ve daha birçok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır.

 

Etiketler: Yaptat Kahvesi,kervansaray kahvesi
Yeni kahve türlerini bilmek ister misiniz?
E-Bültene Kayıt Olun