• 0506 773 94 74
  • info@adiyamankervansaraykahve.net

Adıyaman Kahvesi'nin faydaları

Oca 26 ,2018

Adıyaman Kahvesi'nin faydaları

 

            İşte çalışırken veya evde otururken yorgunluğunuzu dindirmeye yardımcı Türklerin vazgeçilmez içeceği Türk kahvesidir. Türk kahvesinin çeşitleri vardır. Bu çeşitlerinden biriside Adıyaman kahvesidir. Adıyaman kahvesi evde kolay yapabileceğiniz bir içecektir. Kahve yapımında bazı püf noktalar vardır. Bu püf noktaları dikkate alarak kahvenizi daha tatlı hale getirebilirsiniz. Kahvenin yanında kullanılan çikolata veya lokum kahvenin tadını daha arttıracak yiyeceklerdir.

 

 Adıyaman Kahvesinin Yapımındaki Püf Noktalar Nelerdir?

 

            Diğer Türk kahvelerindeki gibi Adıyaman kahvesi yapımımın da püf noktaları vardır. Bu püf noktalara dikkat ederek kahveyi daha güzel hale getirebilirsiniz. İlk öncelik kahve yapımına fincanları hazırlamak ile başlanır. Fincanların içine sıcak su konularak fincanın soğuğu alınır. Bu şekilde yapıldığı zaman kahve fincanın içerisinde daha uzun süre sıcak halde durur. Fincanlar hazırlandıktan sonra cezvenin içerisine fincanın sayısı kadar tatlı kaşığı ile kahve eklenir. Kahve cezveye eklendikten sonra kişi sayısına göre fincan ile su eklenir. Cezvenin içerisine istenilen miktarda şeker ilave edilir. Çay kaşığı yardımı ile kahve karıştırılır. Kısık ateşte kahve pişirilmeye başlanır. Kahve belli bir süre sonra köpürür. Kahvenin üstündeki köpük fincanlara eşit miktarda paylaştırılır. Daha sonra cezve tekrar ateşin üstüne konulur. Bir süre sonra yine köpürür. Bu sefer kahve ateşten alınır ve fincanlara eşit miktarda paylaştırılır.

 

 Adıyaman Kahvesinin Faydalı Yanları Nelerdir?

 

            Her Türk kahvesi gibi Adıyaman kahvesi insan vücudu için faydaları vardır. Adıyaman kahvesinin içerisindeki karışımlar sayesinde bağırsakları çalıştırarak sindirimi kolaylaştırır. Adıyaman kahvesinin içerisindeki vitamin ve mineraller sayesinde insan vücudunun kanser karşısında koruma altına alarak kansere bulaşma riskini en aza indiriyor. Ayrıca Adıyaman kahvesi içerdiği karışım sayesinde egzama hastalığına, Astım hastalığına ve İshal hastalığına iyi gelmektedir. Bu özellikleri sayesinde Adıyaman kahvesi vazgeçilmezler arasına giriyor.

 

Etiketler: Adiyaman Kahvesi
Yeni kahve türlerini bilmek ister misiniz?
E-Bültene Kayıt Olun