• 0506 773 94 74
  • info@adiyamankervansaraykahve.net

Adıyaman Kahvesi ve Türk Kahvesi Hakkında Kısa Kısa Bilgiler

Oca 24 ,2018

Adıyaman Kahvesi ve Türk Kahvesi Hakkında Kısa Kısa Bilgiler

 

            Türk kahvesi Türklerin Vazgeçilmez içeceğidir. Özel olarak hazırlanan Türk kahvesi genellikle kız isteme merasimlerinde içilir. Türk kahvesi Osmanlı zamanından günümüze kadar uzanan bir yolculuğu vardır. İlk olarak Kanuni Sultan Süleyman döneminde Anadolu topraklarına giriş yapmıştır. O günden bu güne kadar vazgeçilmez olarak gelmiştir. Türk kahvesinin belli çeşitleri vardır. Bu çeşitlerinden bazıları dibek kahvesi, Osmanlı kahvesi, Adıyaman kahvesi olarak listeleyebiliriz. Bu kahveleri yaparken dikkat edilmesi gereken bazı püf noktalar vardır.

 

 Adıyaman Kahvesi Nasıl Yapılır?

 

            Türk kahvesinin çeşitlerinden birisi olan Adıyaman kahvesi yapımına başlamadan önce kişi sayısı kadar fincan hazırlanmalıdır. Fincanlar hazırlandıktan Adıyaman kahvesi yapımına başlanabilir. Kahvenin daha güzel olması için bakır cezve kullanılması gerekmektedir. Bakır cezvenin içerisine her bir tatlı kaşığı bir fincan olacak şekilde hazırlanır. Daha sonra hazırlanan bu kahvenin içerisine istenildiği miktarda küp şeker veya toz şeker ilave edilir. Daha sonra kişi sayısı kadar fincan ile su eklenir. Kahvenin köz üzerinde pişirilmesi kahvenin tadını daha da arttıracaktır. Cezve içerisinde hazırlanan kahve ateşin üzerine konulur. Cezve ateşin üzerinde 1 kaç dakika bekledikten sonra köpürür. Köpüren kahvenin köpükleri her fincanın içerisine eşit miktarda konulur. Daha sonra kahve tekrar ateşin üzerine konulur. Birkaç dakika sonra kahve tekrar köpürür. Bu sefer ateş söndürülür ve kahve fincanların içerisine konulur. Bu işlemden sonra Adıyaman kahvesi hazır hale gelmiş olur.

 

 Adıyaman Kahvesi Yapılırken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

 

            Her Türk kahvesi gibi Adıyaman kahvesi hazırlar iken dikkat edilecek birkaç nokta ile kahvenin tadını daha arttırabilirsiniz. Öncelik ile kahve fincanlarının içerisi sıcak olmalıdır. Çünkü kahve daha uzun süre sıcak kalabilmesi için bu kısım önemlidir. Kahve hazırlandıktan sonra fincanların yanına birer lokum veya çikolata ilave edilmesi kahvenin tadını ve görünüşünü daha güzel hale getirecektir.

 

Etiketler: Adıyaman Kahvesi
Yeni kahve türlerini bilmek ister misiniz?
E-Bültene Kayıt Olun