• 0506 773 94 74
  • info@adiyamankervansaraykahve.net

Adıyaman Kervansaray Kahvesi Ankara

Eyl 20 ,2017

Adıyaman Kervansaray Kahvesi Yapılışı

 

Türk kültüründe büyük bir yeri olan Adıyaman Kahvesinin tarihi çok eskilere dayanmaktadır. Üstelik yapılışı da çok zor olan bir kahve değil. Kişi sayısına göre fincan sayısı belirlenir. Sonra soğuk su fincanlar ile ölçülerek cezveye boşaltılır. Daha sonra ise, bir ölçek ya da her bir fincan için üç tatlı kaşığı kadar Kervansaray Kahvesi ve dilenen miktarda yani isteğe bağlı olarak tuz suyun içine boşaltılır.

 

 Su ile kahve biraz karıştırılır ve pişirilir. Kısık ateşte kaynatmaya özen gösteriniz. Kaynarken hafif hafif karıştırın. Kahve kaynadıktan sonra taşmamasına dikkat edilmeli ve köpük oluşunca altını kapatın ve fincanlara önce yarısına kadar eşit köpük olacak şekilde paylayın. Ondan sonra ise geri kalan diğer yarım fincanların üstünü de aynı şekilde doldurun. Bu sayede hem kahve sıcak kalacak hem de köpük tüm fincanlara eşit dağılmış olacaktır. Kahve bu sayede hazırlanmış olur ve soğumadan tüketilmeye dikkat edilmelidir.

 

 Ankara'da Adıyaman Kahvesi

 

Ankara ilinde kahve satışı yapan çok yer var fakat Adıyaman kahvesini bulmak için biraz aramak gerekir. Öyle her yerde bulunabilecek türden bir kahve çeşidi değildir. Bu yüzden Adıyaman kervansaray kahvesi Ankara ile bu ürüne ulaşmak çok kolay bir hale geldi. Adıyaman Kervansaray Kahvesi sipariş vermek için bizim ile iletişime geçebilir bu ürüne ve başka birçok ürüne kampanyalı fiyatlar ile ulaşma imkânına sahip olabilirsiniz.

Etiketler: adiyaman kahvesi,
Yeni kahve türlerini bilmek ister misiniz?
E-Bültene Kayıt Olun