• 0506 773 94 74
  • info@adiyamankervansaraykahve.net

Adıyaman Kervansaray Kahvesinin İçindekiler ve Faydaları

Oca 28 ,2018

Adıyaman Kervansaray Kahvesinin İçindekiler ve Faydaları

 

            Adıyaman kervansaray kahvesi, geçmişteki adıyla dibek kahvesi olarak bilinmektedir. Dibek kahvesi Osmanlı'dan sonra unutulan ancak Adıyaman'da tekrar içilmeye başlamasıyla dibek kahvesine farklı aromalar verilerek Adıyaman kervansaray kahvesi ortaya çıkmıştır.

 

            Günümüzde kahvede birçok aroma ve baharatlar kullanılmaktadır. Bunlardan en dikkat çekici olanlarından ise kervansaray kahvesidir. Kahvenin ülkemizde 40 yıl hatırı vardır deyişiyle ne kadar önemli bir içecek olduğu anlaşılmaktadır. Son dönemler bilinirliği artan ve herkes tarafından çok beğenilen Adıyaman kervansaray kahvesinin tarihçesi Osmanlı Dönemi'ne dayanmaktadır.

 

 Adıyaman Kervansaray Kahvesinin İçindekiler

 

            Kahveye yeni bir boyut kazandıran Adıyaman, sadece ilinde değil artık bütün illerde Adıyaman kervansaray kahvesi bilinirliğini arttırmış durumdadır. Adıyaman kervansaray kahvesi içerisinde birbirinden faydalı 7 çeşit gıda bulundurmaktadır. Bunlar;

 

 1. Yemen kahvesi

 2. Menengiç kahvesi

 3. Damla sakızı

 4. Salep

 5. Keçiboynuzu

 6. Krema

 7. Çikolata

 

 Adıyaman Kervansaray Kahvesinin Faydaları

 

            Adıyaman kervansaray kahvesi içindeki 7 çeşit gıdanın da ayrı ayrı birçok faydası bulunmaktadır ve sağlık açısından adeta şifa kaynağıdır. Kahve genel olarak mideyi yatıştırıcı bir özelliğe sahiptir. Kahvenin etkisinin yanında Adıyaman kervansaray kahvesi içerisinde bulunan damla sakızının da mide yatıştırıcı ve gaz giderici bir etkisi bulunmaktadır. İkisin bir araya gelmesinden ise çok etkili bir mide yatıştırıcı ortaya çıkmaktadır ve yemeklerden sonra içilmesi sindirimi kolaylaştırıp, mideyi rahatlatmaktadır.

 

            Adıyaman kahvesinin içerisinde bulunan keçiboynuzu ise herkesin bildiği gibi şifa kaynağıdır. Keçiboynuzu enerji verme özelliğine ve vücuda bağışıklık kazandırma özelliğine sahiptir. Bir diğer şifa kaynağı ise saleptir. Salep, grip ve öksürüğe iyi gelmesinin yanında yağ yakımına yardımcı olur. Ayrıca kabızlık ve bağırsak sorunlarına da iyi gelmektedir.

 

            Son olarak Adıyaman kervansaray kahvesi içerisinde bulunan çikolata, mutluluk hormonu sağlar, zihni açar ve enerji verir.

           

 

Etiketler: Adıyaman kervansaray kahvesi
Yeni kahve türlerini bilmek ister misiniz?
E-Bültene Kayıt Olun