• 0506 773 94 74
  • info@adiyamankervansaraykahve.net

Çedene Kahvesi Al

Eyl 26 ,2017

Güneydoğu Anadolu da çok eski zamanlardan beri bilenen ve çerez olarak da tüketilen çedene diğer bir adıyla menengiç günümüzün en gözde kahvelerinden biri olmuştur. Diğer kahve türlerinin aksine bitkinin çekirdeği değil bizzat kendisi kavrulup öğütülerek kahveye konulacak haldeki tozu oluşturmaktadır.

 

Bitkinin meyvesi olan menengiç kavrularak da tüketilebilen bir lezzete ve tada sahiptir. Çedene bir çeşit yabani fıstık türüdür. Sakız ağaçgillerden olan genelde çalı biçiminde görülen genelde 2 metreden daha yüksek olmayan bir bitkidir. Meyvesi çok lezzetlidir. Kavrulduktan sonra öğütülerek kahve olarak kullanılan menengiçin kendisi küçük ama faydaları çok büyüktür. Özellikle solunum yolları rahatsızlıklarının tedavisinde etkili bir yardımcı olmaktadır. Mide ağrıları bunlara bağlı migrenlerin önlenmesinde çok etkilidir.

 

 Çedene meyvesi oldukça güçlü bir protein ve yağ deposudur. 100.gr menengiçin yaklaşık 50 gramı yağ, 20 gramı ise proteindir. Vitamin ve minerallar açısından oldukça zengindir. B,C ve E grubu vitaminleri açısından zengin olduğu bilinen çedenenin minerallerden de sodyum, potasyum, magnezyum, fosfor, demir, bakır, kalsiyum, mangan, selenyum ve kadminyum ihtiva ettiği yapılan araştırmalarla ortaya konmaktadır.

 

Çedene kahvesi al, içilen bir fincan kahve ile hem lezzetli bir tada kavuşmak hem de sağlığınıza katkı sağlayabilmek için tercihiniz çedeneden yana olmalıdır. Adıyaman Kervansaray Kahvesi sitesinden çedene kahvesi al butonuna basıp bu eşsiz ve mucizevi lezzeti mutfaklarınıza almak ve tüm ailenizi bu şifalı içecekle tanıştırmanın vaktidir. Afiyetle kahvenizi içerken sağlığınızı da koruyun.

Etiketler: cedene kahvesi,
Yeni kahve türlerini bilmek ister misiniz?
E-Bültene Kayıt Olun