• 0506 773 94 74
  • info@adiyamankervansaraykahve.net

Çedene Kahvesi Nerede Satılır

Eyl 26 ,2017

Doğu bölgelerimizin ayrı bir kahve kültürü ve zenginliği vardır. Tarih boyunca hem eşi benzeri olmayan yiyecekler hem de çeşidi bol içecekler doğu mutfağı kültürünü Dünya çapında ünlü yapmıştır. Lezzetli olmasının yanında şifalı olan yiyecek ve içecekler, yerel halk ve gelen turistlerden oldukça rağbet görür. Bu içeceklerden biri ise doğuya özgü bir kahve çeşidi olan çedene kahvesidir.

 

 Fıstık Gibi Kahve

 

Çedene, kahve olarak söylense de aslında bildiğimiz kahve çekirdeklerinden üretilmemektedir. Daha çok güneydoğu bölgesinde yetişen Çedene ağaçlarının meyvesinden yapılmaktadır. Diğer bir adı da menengiçtir. Bu doğadan yabani olarak bulunan antep fıstığı familyasından olan çedene meyvesi toplanıp kurutulur, daha sonra havanda dövülerek öğütülmesi suretiyle kahve halini alır. Görüntüsü ve kokusu andırdığından adı kahve olarak anılmaktadır. Sütlü veya sütsüz içimi de mümkündür. Çedene kahvesi nerede satılır diye merak edenler için özellikle Elazığ ilinde çokça bulabilirsiniz. Gitme imkanı olmayanlar için ise Adıyaman Kervansaray Kahvesi sitesi bir tık uzağınızda. çedene kahvesinin benzersiz tadı yanında oldukça şifalı olduğu söylenir.

 

Şifa kaynağı Kahve

 

Halk arasında şifaları saymakla bitmez, bunlardan bilimsel olarak kanıtlananlar da vardır. Bir kaçını saymak gerekirse; mide ağrılarına iyi gelmesi, idrar söktürücü olması, cinsel gücü arttırıcı etkisi, ayak kokusunu gidermesi, ağız kokusunu geçirmesi, saçların daha sağlıklı çıkmasını sağlama, meyvesini yaraya sürdüğünüzde daha hızlı iyileşmesini sağlama, öksürüğe iyi gelmesi, çedenin, bilinen ve birçoğu da bilimsel olarak kanıtlanmış faydalarıdır.

 

 Çedene kahvesi nerede satılır

 

Yöresel bir tat olduğu için, doğu bölgelerimizde kolayca bulunurken diğer bölgelerimizde hemen her yerde bulmak mümkün değildir. Bu farklı kahve tadına sahip olmak isterseniz Adıyaman Kervansaray Kahvesini ziyaret edebilir, sitemizden siparişlerinizi kolayca verebilirsiniz.

Etiketler: cedene kahvesi,
Yeni kahve türlerini bilmek ister misiniz?
E-Bültene Kayıt Olun