• 0506 773 94 74
  • info@adiyamankervansaraykahve.net

Dr Coffee Osmanlı Kahvesi

Eyl 25 ,2017

Dr coffee Osmanlı kahvesi Adıyaman ilimizden tüm dünyaya yayılan ve Osmanlı imparatorluğunun bizlere miras bıraktığı bir içecektir. Osmanlı saraylarında padişah ve sultanlar için özel olarak hazırlanan kahve tam yedi çeşitten oluşmaktadır. Bunlar; kakule, keçiboynuzu, damla sakızı, melengiç, krema, salep ve yemen kahvesidir.

 

 Dr coffee Osmanlı kahvesi, içerisinde bulunan karışımlar sayesinde hem her damak zevkine uygun hem de sağlık açısından insan vücuduna birçok faydası vardır. Bu faydaları arasında en önemlisi çağımızın hastalığı olan kanserin önlenmesi ve sağlıklı hücrelerin çoğalmasına olan etkisi gelir. Aynı zaman da kabızlık, öksürük, mide rahatsızlığı gibi hastalıkları da tedavi etmede yardımcı olur. İçinde bulunan melengiç bitkisi sayesinde afrodizyak etkisi vardır. Bununla beraber içinde birçok vitamin bulunmakta olup her yaş için uygun ve rahatlıkla tüketilebilen bir içecektir. Düzenli olarak kullanılırsa içinde bulunan E vitamini ve doymuş yağ asitleri sayesinde kolesterolü düşürmede etkilidir.

 

  Osmanlı kahvesi hazırlanışı ise Türk kahvesinin yapılışı ile aynı olmakla beraber oldukça kolay ve pratiktir. Kişi başına her fincan için bir tatlı kaşığı toz kahve cezveye koyulur ve fincan ölçüsünde su ilave edilerek kısık ateşte kaynayıncaya kadar pişirilir. Arzu edilirse istenilen miktarda şeker ilave edilir. Kaynadıktan sonra kahvenin köpüğü bir kaşık yardımı ile eşit miktarda fincanlara dağıtılır ve kahve kısık ateşte bir kaç dakika daha kaynadıktan sonra fincanlara doldurularak servise hazır hale gelir. Son dönemin en çok tercih edilen ve kokusuyla da insanları büyüleyen bu kahve ile tanışmak isterseniz sizlerde sitemizden sipariş verebilirsiniz.

Etiketler: dr coffee, osmanli, adiyaman,
Yeni kahve türlerini bilmek ister misiniz?
E-Bültene Kayıt Olun