• 0506 773 94 74
  • info@adiyamankervansaraykahve.net

Elbistan Kervansaray Kahvesi İçindekiler

Oca 04 ,2019

Elbistan Kervansaray Kahvesi İçindekiler

 

            Kahve, Türk toplumunun kökeni çok eskilere uzanan ve vazgeçemediği lezzetleri arasında bulunmaktadır. Kimi zaman yurt dışından getirdiğimiz kimi zaman da dünyaya öğrettiğimiz kahve türleri arasında ise ilk tercihimiz genelde yerli üretimden yana olmaktadır. Bu üretimlerin gözdeleri arasında ise adıyaman kervansaray kahvesi de yer almaktadır.

 

 Adıyaman Kervansaray Kahvesinin İçeriği

 

            İlk bakışta standart bir Türk kahvesi izlenimi veren kervansaray kahvesi içeriği ile Türk kahvesinden tamamen ayrışmaktadır. Buna göre kervansaray kahvesi farklı yedi karışımıyla bir yöresel kahvedir. Karışımların sağlığa faydalı olması sebebi ile de oldukça şifalı bir içecektir. Ağızda hoş bir tat bırakan yöresel kahvenin içeriğinde; damla sakızı, kakao tozu, kahve, menengiç tohumu, harnup tozları, krema ve salep bulunmaktadır. Kahve içeriğinde bulunan damla sakızı ve kakao sayesinde içeceğin aroması değiştirilirken; salep ve krema ile de yumuşak bir içim elde edilmiş olacaktır.

 

 Kervansaray Kahvesinin Pişirme Şekli

 

            Yoğun bir günün ardından kısa bir mola vermek ya da misafirlerle yapılacak sohbetleri renklendirmek için kervansaray kahvesi doğru bir seçenek olacaktır. Öncelikle kahve pişirilecek cezveye 2 tatlı kaşığı kahve ve damak zevkine göre su ilave edilmelidir. Az şekerli yapılacak kahvelerde şeker bir çay kaşığıyken, orta şekerlide 2 çay kaşığı eklenmelidir. Bu değer şekerli yapılacak kahveler için 4 çay kaşığına kadar ulaşabilmektedir.

 

            Sonrasında fincan ölçüsünde su konulan cezve, kısık ateşte pişmeye bırakılmalıdır. Kahve pişirilirken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta köpük oluşuncaya kadar kahvenin karıştırılmamasıdır. Bir süre beklenildikten sonra cezvede meydana gelen köpükler fincana alınmalıdır. Cezve ile yapılan pişirme işlemleri biraz uzun vakit alabildiği için, istenilirse kervansaray kahvesi pişirilirken kahve makinelerinden de yardım alınabilir.

 

            Sonrasında ise kahve fokurdayana kadar ocakta bekletilmelidir. Pişen kahveler, yanında lokum ya da bir parça çikolata ile servis edilebilir. Kendine öz koku ve tadı bulunan kervansaray kahvesine www.adiyamankervansaraykahve.net sitesi üzerinden ücretsiz kargo yolu ulaşabilirsiniz. Kahvenin satışının herhangi bir aracı kullanılmadan, fabrikadan halka doğrudan yapılması ile de oldukça dikkat çekmektedir. Üstelik buradan yaptığınız toptan ya da perakende kahve alımlarında çeşitli sürpriz hediyeler de kazanabilirsiniz.

 

Etiketler: kervansaray kahvesi, adıyaman kervansaray kahvesi
Yeni kahve türlerini bilmek ister misiniz?
E-Bültene Kayıt Olun