• 0506 773 94 74
  • info@adiyamankervansaraykahve.net

Kervansaray Kahve 250 Gr

Oca 01 ,2019

Kervansaray Kahve 250 Gr

 

Adıyaman Kervansaray Kahvesinin İçeriği Ve Faydaları

 

  Adıyaman kervansaray kahvesi, eski zamanlarda ki adı ile dibek kahvesi olarak bilinir. Dibek kahvesi Osmanlı'dan sonra ki dönemlerde unutulan ancak Adıyaman'da tekrar hazırlanıp içilmeye başlamasıyla ve dibek kahvesine farklı tatlar verilerek Adıyaman kervansaray kahvesi ortaya çıkarak içilmeye başlanmıştır.

 

 Günümüzde yapılan kahvelerde birçok çeşit aroma ve baharatlar kullanılır. Bu kahvelerden en dikkat çekici olarak bilinen ise kervansaray kahvesidir. Kahvenin ülkemizde bir sözü vardır. Kahve içince 40 yıl hatırı vardır sözü ile ne kadar önemli bir içecek çeşidi olduğu anlaşılmaktadır. Son dönemlerde bilinirliği artan ve herkes tarafından çok tercih edilen Adıyaman kervansaray kahvesinin tarihi Osmanlı Dönemi'ne dayanmaktadır.

 

 Adıyaman Kervansaray Kahvesinin İçindekiler

 

 Kahveye yeni bir tat kazandıran Adıyaman, sadece kendi şehrinde değil artık bütün şehirlerde Adıyaman kervansaray kahvesi içimini arttırmış durumdadır. Adıyaman kervansaray kahvesi yapımında birbirinden yararlı 7 çeşit gıda maddesi bulundurmaktadır. Bunlar;

 

 A) Yemen kahve

 B) Menengiç kahve

 C) Damla sakızı

 D) Salep(süt ürünü)

 F) Keçiboynuzu

 G) Krema

 H) Çikolata

 

 Adıyaman Kervansaray Kahvesinin Faydaları

 

            Kervansaray kahvesi içindeki 7 çeşit yararlı gıdanın da ayrı ayrı birçok faydası bulunur ve sağlık açısından çok faydalı olarak bilinir. Kahve aslında genel olarak mideyi yatıştırıcı bir özellik taşıması ile bilinir. Kahvenin oluşturduğu etkinin yanında Adıyaman kervansaray kahvesi içeriğinde barındıran damla sakızının da mide ağrısının iyileşmesinde ve gaz gidermesinde büyük bir etkisi bulunur. İkisinin bir araya gelmesinden ise çok faydalı bir mide yatıştırıcı ortaya çıkar ve yemeklerden sonra tüketilmesi sindirimi kolaylaştırıp, mideyi rahatlatır.

 

 Adıyaman kahvesinin içeriğinde bulundurduğu keçiboynuzu ise her insanın bildiği gibi şifa kaynağıdır. Keçiboynuzunun enerji verme özelliğine ve vücuda bağışıklık anlamında çok büyük özelliğine sahiptir. Bahsedilen diğer şifa kaynaklarından birisi de saleptir. Salep, kış aylarında daha çok tüketilir. Çünkü soğuk algınlığı ve öksürüğe iyi gelmesinin yanında yağ yakmada yardımcı olur. Ayrıca kabızlık sorunu yaşayan insanlara ve bağırsak sorunlarının çözümüne iyi gelir.

 

 Son maddemiz olan Adıyaman kervansaray kahvesi içerisinde bulunan çikolata, mutluluk hormonu sağladığı için ve aynı zamanda insanların zihni açar ve enerji verir.

Etiketler: Kervansaray Kahve 250 Gr
Yeni kahve türlerini bilmek ister misiniz?
E-Bültene Kayıt Olun