• 0506 773 94 74
  • info@adiyamankervansaraykahve.net

Mardin Dibek Kahvesi

Eyl 26 ,2017

Mardin Dibek Kahvesi, yaklaşık 7 karışımdan oluşan bir kahve çeşididir. Bazı kişiler ve firmalar daha fazla malzeme eklemektedir. Aslında dibek kahvesi, pişirme yöntemi ya da farklı bir kahve değildir. Sırrı, öğütülme biçimidir.

 

 Dibek kahvesinin özelliği malzemelerin büyük havanda elle öğütülmesidir. Dibek, taştan ya da ağaçtan yapılmış, tahılların ezilmesi için kullanılan büyük havandır. Dibek kahvesi oldukça lezzetlidir. İçindeki malzemeler genellikle şunlardır: Türk Kahvesi, dağ kekiği, kahve kreması, Menengiç, keçiboynuzu. Bazen hindistan cevizi ve mercan köşkü katılır. Mercan köşk, kahveye inanılmaz bir aroma ve koku katar. Dibek kahvesi diğer Türk kahveleri gibi ince olmayabilir. İçindeki malzemeler nedeniyle irili ufaklı olabilir. Bu da ayrı bir lezzet katar.

 

Mardin Dibek Kahvesi, sağlığa çok faydalıdır. Bütün Türk kahvelerini doktorlar önermektedir. Fakat dibek kahvesi, zayıflamak isteyenler için iyi bir fırsattır. Tokluk hissi verir. Hazmı kolaylaştırır. Kolesterolü dengede tutar. Ayrıca düzenli içenler için kanser riskini azaltır. Cilde de iyi gelir. Düzenli içerek ya da tortusundan biraz yüze sürüldüğünde cildi güzelleştirdiği söylenir. Fakat kahve bazı insanlarda kalp çarpıntısı yapabilir. Vücudunuzun kafeine olan alışkanlığına bağlıdır.

 

 Dibek kahvesinin saklanması diğer kahveler gibidir. Kahvelerin öğütüldükten sonra bayatlamaması için kısa süre içinde tüketilmesi gerekir. Dibek kahvesinin de bir iki gün dinlendirme süresinden sonra içilmesi tavsiye edilir. Pişirmesi Türk kahvesi gibidir. Fakat çok çabuk taşabilir. Dikkatli olmanızda fayda var.

Etiketler: dibek kahvesi,
Yeni kahve türlerini bilmek ister misiniz?
E-Bültene Kayıt Olun