• 0506 773 94 74
  • info@adiyamankervansaraykahve.net

Osmanlı Dibek Kahvesi

Eyl 25 ,2017

 Kahve kararında tüketildiğinde oldukça ciddi yararları olan bir içecektir. Osmanlıdan günümüze miras olarak kalan kahve kültürü yıllar içerisinde hem artmış hem de değişmeye başlamıştır. Fakat yine de Türk kahvesi tadından vazgeçilmemektedir. Türk kahvesi de eskiye nazaran değişimler göstererek farklı lezzetlere kapılarını açmıştır. Özellikle son yıllarda kahve müdavimleri tarafından Osmanlı dibek kahvesi oldukça talep gören çeşitler arasında bulunuyor.

 

 Dibek Kahvesi Nedir?

 

 Osmanlı dibek kahvesi denildiğinde pek çok kişinin aklına bilinen Türk kahvesinin başka bir yöntem ile pişirilmesi gelmektedir. Oysaki dibek kahvesi bir pişirme yönteminden ziyade bir kahve çeşididir. Osmanlı dibek kahvesi özelliğini ağaç ya da taştan yapılmış olan havanlarda dövülmesinden almıştır. Yani kahve çekirdekleri herhangi bir makine kullanılmadan dibek taşı yardımı ile el de öğütülmektedir. Bu da kahveye farklı bir lezzet veriyor.

 

 Dibek Kahvenin Faydaları Nelerdir?

 

 Kahve içinde bulunan kafein sebebi ile zararlı olarak bilinse de bu kafein vücuda yavaş yavaş girmesi sebebi ile zarar vermekten ziyade fayda sağlar. Özellikle kolesterolü dengelemeye ve mide rahatsızlıklarına karşı koruyucu özelliği bulunur. Bunun yanı sıra cildi güzelleştiren nadir içeceklerden birisi de kahvedir. Ağız kokusunu giderebildiği gibi düzenli tüketildiğinde hafızayı da güçlendirmektedir.

 

Kahve zararlı olarak bilinse de ayarında tüketildiği zaman vücuda zarar değil vermemektedir. Özellikle dibek kahvesinin çekirdeklerin öğütülmesi esnasında farklı tatlar ile aroma kazandırıldığında hem lezzeti hem de şifası artmaktadır.

Etiketler: dibek kahvesi,
Yeni kahve türlerini bilmek ister misiniz?
E-Bültene Kayıt Olun