• 0506 773 94 74
  • info@adiyamankervansaraykahve.net

Osmanli Kahve Adabi

Eyl 26 ,2017

Osmanlı Türk kahvesinin ortaya çıktığı önemli bir dönemdir. İlk kez bu dönemde keşfedilen Türk kahvesi günümüze kadar önemi hiç kaybetmeden gelmiş nadir içeceklerden bir tanesidir. Tabi ki o dönemde Türk kahvesi şimdi olduğundan çok daha önemli olmaktaydı. Özellikle saray içerisinde padişahlar ve sultanlar tarafından tüketilen bu özel içecek, sunumu ve lezzeti açısından çok daha fazla önemsenmekteydi.

 

 Osmanlıda kahve sunumunun önemi

 

Osmanlıda kahvenin lezzeti ve bol köpüklü olmasının yanı sıra göze hitap edip etmediği de son derece önemliydi. Osmanlı kahve adabı denince akla sunum gelmekteydi. O döneme ait özel işlemeli fincanlar ile servis edilen Türk kahvesi yanında mutlaka lokum ile sunulmaktaydı. Osmanlı kahve adabı o dönem için oldukça önemli olmaktaydı. Her kahvenin yanında yalnızca lokum değil suda ikram edilmekteydi. Son derece ince bir davranış olan bu servis şekli ile kahvenin ikram edildiği kişinin aç olup olmadığı anlaşılmaktaydı.

 

Osmanlıya özel kahve çeşitleri

 

Osmanlı kahve çeşitliliği bakımından da son derece gelişmiş bir dönemdir. Osmanlıda yemeklerde veya şerbetlerde kullanılan özel aromatik bitkiler Türk kahvesi ile bir araya getirilerek Osmanlı kahvesi adında farklı bir kahve çeşidi elde edilmiştir. Bu kahve çeşidi günümüzde hala satılan ve meraklıları tarafından talep gören bir Türk kahvesidir. Kolay ve pratik olarak hazırlanabilen zengin içerikli Osmanlı kahveleri için sitemizi ziyaret edebilirsiniz. İstediğiniz her kahve çeşidi kısa sürede ayağınıza gelecektir.

Etiketler: kahve adabi,
Yeni kahve türlerini bilmek ister misiniz?
E-Bültene Kayıt Olun