• 0506 773 94 74
  • info@adiyamankervansaraykahve.net

Osmanlı Kahvesi Hakkında Bilgiler

Oca 16 ,2018

Osmanlı Kahvesi Hakkında Bilgiler

 

Osmanlı Kahvesi Nedir?

 

            Türk Kahvesi gibi sadece Türklere özgü olan bu Osmanlı kahvesi Osmanlı devleti zamanında Türk kahvesinin içerisine özel karışımlar eklenerek hazırlanan bir kahve çeşididir. Bu Osmanlı kahvesi Osmanlı devleti zamanında sadece padişahlar ve sultanlar içebiliyormuş. İçerdiği karışımlar ile Türk kahvesinin tadı bir başka güzel hale gelmektedir. Osmanlı kahvesinin karışımında yer alan ürünleri şu şekilde sıralayabiliriz.

 

            Osmanlı kahvesinin içinde yemen kahvesi, keçiboynuzu, Krema, çikolata, damla sakızı, melengiç, salep ve kakule yer almaktadır. Osmanlı kahvesi bu ürünler ile beraber daha zengin bir tat haline dönüşmektedir.

 

 Osmanlı Kahvesi Nasıl Yapılır?

 

            Türk kahvesi ve dibek kahvesi yapımına benzeyen Osmanlı kahvesi için önemli bazı püf noktalar vardır. Osmanlı kahvesi köz üzerinde ve bakır cezvede yapıldığı zaman tadı daha da güzel bir hale geliyor. Önemli bir diğer nokta da fincanların soğuk olmamasıdır. Fincanlar soğuk olduğu zaman kahve daha çabuk soğuyacaktır ve kahvenin tadı tam anlaşılamayacaktır. Bunun için fincanların içine daha önceden sıcak su konulmuş olması fincanların soğuğunu çekecektir. Öncelikle kişi sayısı kadar fincan hazırlanmalıdır. Fincanlar hazırlandıktan sonra cezvenin içerisine fincan sayısı kadar tatlı kaşığı ile Osmanlı kahvesi koyulmalıdır. Kahvenin üzerine fincan sayısı kadar su ilave edilmelidir. İstenilen miktarda şeker konulduktan sonra kaşık yardımı ile karıştırılmalıdır. Daha sonra cezve ateşin üzerine konulur. Kahve köpürmeye başladığı zaman üzerindeki köpükler her fincana eşit olacak şekilde dağıtılmalıdır. Daha sonra cezve tekrar ateşe konulur. Kahve köpürünce fincanlara boşaltılır.

 

 Osmanlı Kahvesinin Faydaları Nelerdir?

 

            Her kahvenin olduğu gibi Osmanlı kahvesinin de faydaları vardır. Bu faydaları şu şekilde sıralayabiliriz.

 

            İçerdiği zengin ürünler sayesinde sindirim sisteminin sağlıklı çalışmasında yardımcı olur. Yine Osmanlı kahvesi kahveyi içen kişilerin baş ağrısını da dindirmektedir.

 

Etiketler: Osmanlı Kahvesi
Yeni kahve türlerini bilmek ister misiniz?
E-Bültene Kayıt Olun