• 0506 773 94 74
  • info@adiyamankervansaraykahve.net

Osmanlı Kahvesi Hakkında Merak Edilenler

Oca 17 ,2018

Osmanlı Kahvesi Hakkında Merak Edilenler

 

            Osmanlı kültüründe ve özellikle Osmanlı saraylarında oldukça önemli bir yere sahip olan Türk kahvesi, Osmanlı İmparatorluğu tarafından tüm dünyaya ikram edilmiş ve tanıtılmıştır. Bu kahvenin yanı sıra Osmanlı padişahları ve sultanları için özel olarak çeşitli karışımlar ile elde edilen Osmanlı kahvesi de son derece lezzetli ve bir o kadar da faydalıdır. Bu kahvenin gelişine dair iki farklı hikâye yer almaktadır. Bunlardan biri, Suriyeli iki girişimci tarafından 1554 yılında İstanbul'a getirildiğini anlatmaktadır. Diğeri ise, Yemen valisi Özdemir Paşa'nın kahvenin lezzetine hayran kaldığını ve Yemen'den İstanbul'a kahveyi götürerek yaydığını anlatmaktadır.

 

 Osmanlı Kahvesinin İçeriği

 

            İçerisinde birbirinden faydalı ürünler barındıran Osmanlı kahvesi lezzeti ve faydaları ile bilinmektedir. İçerisinde yer alan ürünlerden ilki Yemen kahvesidir. Bu kahve dünyanın en kaliteli kahveleri arasındadır. Bir diğer malzeme ise keçiboynuzudur. Bol vitamini ve elementi sayesinde faydası çok yüksektir. Krema ve çikolata ile kahvenin lezzeti daha da artmaktadır. Damla sakızı, melengiç, salep ve kakule ile de kahvenin hem lezzeti hem de faydaları yükselmektedir.

 

 Osmanlı Kahvesinin Faydaları

 

            İçerisinde yer alan malzemeleri sayesinde Osmanlı kahvesi için söz edilecek faydalar saymakla bitmemektedir. İçerisindeki keçiboynuzunun zayıflık çekenlere ve gelişim çağındaki çocuklara sağladığı fayda büyüktür. Kreması sayesinde kolesterolü düşürmeye yardımcı olur. Nefesi açar, kemikleri güçlendirir ve kanser riskini düşürmeye yardımcı olur. İçeriğindeki damla sakızı ile diş etlerinin kuvvetlenmesine ve ağız kokusunun giderilmesine fayda sağlar. Bununla birlikte balgam sökücü etkisi de kuvvetlidir. İltihap giderici ve mide rahatsızlıklarını giderme gibi faydalarını da içerisindeki melengiç sayesinde sağlamaktadır. Göğsü yumuşatan, öksürük ve bronşite iyi gelen salep içeriği ile aynı zamanda zihnin çalışma gücünü de artırmaktadır. Kansere fayda sağlayan bir diğer faydasını da kakule ile kazanmıştır.

 

Etiketler: Osmanlı Kahvesi
Yeni kahve türlerini bilmek ister misiniz?
E-Bültene Kayıt Olun