• 0506 773 94 74
  • info@adiyamankervansaraykahve.net

OSMANLI KAHVESİNİN ÖZELLİKLERİ 

Oca 11 ,2018

OSMANLI KAHVESİNİN ÖZELLİKLERİ 

 

Osmanlı Kahvesi Özellikleri

 

            Birçok kişinin merak ettiği ve içerisinde yer alan 7 farklı lezzet ile birlikte hem lezzeti hem de sağlığı bir arada sizlere sunan Osmanlı kahvesi, Osmanlı geleneğinde oldukça önemli bir yere sahipti ve günümüzde de popülerliğini hala devam ettirmektedir. İçtikten sonra ağızda mükemmel bir tat bırakan ve kahve severlerin gönlünü fethetmeyi başaran Osmanlı kahvesi, Osmanlı padişahları için özel olarak hazırlanıyordu.

 

            Faydaları saymakla bitmeyen Osmanlı kahvesi Adıyaman'da üretilmekte ve oradan her yere gönderilmektedir. Osmanlı kahvesi içeriğinde yemen kahvesi, keçiboynuzu, krema, çikolata, damla sakızı, melengiç ve sahlep bulunmaktadır.

 

 Osmanlı Kahvesinin Faydaları

 

            Osmanlı kahvesi içerisinde yer alan Yemen kahvesi, tüm dünyadaki en iyi kahvelerden biridir. İçerisinde birçok fosfor, vitamin ve kalsiyum barındıran keçiboynuzu, yüksek bir besin değerine sahip olması nedeni ile özellikle kilo almak isteyenler için çok faydalıdır. Kahvenin içerisindeki krema kolestrol düşürücü bir özelliğe sahiptir ve cilt sorunlarının giderilmesine yardımcı olur. Kemikleri güçlendirme ve nefes açma gibi özelliklere de sahip olan krema, bağırsakların düzene girmesinde de etkili bir rol oynamaktadır.

 

            Osmanlı kahvesine apayrı bir lezzet katan ve oldukça faydalı bir besin olan damla sakızının bilinen en önemli özelliği mide rahatsızlıklarında tedavi edici bir niteliğe sahip olmasıdır. Çok zor koşullarda yetişen sakız ağacından elde edilen damla sakızının balgam söktürücü ve ağız kokusu giderme gibi önemli etkileri de bulunmaktadır.

 

            Bir diğer önemli besinlerden olan melengiç, iltihap giderici etkiye sahiptir ve ayrıca mide rahatsızlıklarına da iyi gelmektedir.

 

            Sahlep, göğsü yumuşatmakta ve kabızlık giderici bir etki göstermektedir. Zihni çalıştırma ve kalbi kuvvetlendirme gibi etkilere de sahip olan sahlep, kahveye çok daha eşsiz bir lezzet kazandırıyor.

 

Etiketler: Osmanlı Kahvesi
Yeni kahve türlerini bilmek ister misiniz?
E-Bültene Kayıt Olun