• 0506 773 94 74
  • info@adiyamankervansaraykahve.net

Osmanlı Kahvesinin Tarihi

Oca 04 ,2018

Osmanlı Kahvesinin Tarihi

 

            Osmanlı İmparatorluğu’na kahvenin gelişi ile ilgili iki farklı hikaye vardır. Bu hikayelerden birine göre; Suriyeli iki tüccar tarafından 1554 yılında İstanbul’a getirilmiştir. İkinci hikayede ise, 1517 yılında Kanuni Sultan Süleyman döneminde Yemen Valisi Özdemir Paşa kahvenin tadını çok beğendiği için İstanbul’a gelmesinde aracı olmuştur. Böylece kahve saraya gelmiştir. Türk kahvesi, 40 kişilik bir kahveci usta kadrosuyla özenle hazırlanıp, Sultan’a sunulmuştur. Bu aşamadan sonra, haremdeki cariyeler için doğru kahve pişirme dersleri başlatılmıştır.

 

            Üstte bahsedilen hikayelerden hangisinin gerçek olduğu tam olarak bilinmemektedir. Buna rağmen, kahve ve kahve kültürü Türk toplumu içerisinde hızla yayılmıştır. İlk defa Tahtakale’de bir kahvehane açılmış ve tüm İstanbul’a yayılmıştır. Evlerde ve Saray mutfağında bol miktarda tüketilmeye başlanmıştır. Tavalarda çiğ kahve çekirdekleri kavrularak, dibeklerde dövülüp cezvelerde pişirilerek içilmiştir. Türkler tarafından icad edilen yeni bir pişirme metodu ile kahve, cezve ve güğümlerde pişirilerek, Türk Kahvesi olarak ünlenmiştir. Ardından, içeriğinde Türk kahvesini bulunduran Osmanlı kahvesi icat edilmiştir.

 

 Osmanlı Kahvesinin İçeriği

 

            Osmanlı kültüründe önemli bir yer edinmiş olan kahvede, Türk Kahvesine ek olarak Osmanlı Padişahları için içerisinde çok sayıda faydalı ürün eklenip bir karışım hazırlanarak Osmanlı kahvesi yapılır.

 

 Osmanlı Kahvesinin içindekiler:

 

 1) E, A ve B vitaminlerini fazla miktarda bulunduran keçiboynuzu, aynı zamanda bol miktarda potasyum, kalsiyum ve fosfor içerir. Keçiboynuzu bu faydalı özellikleri nedeniyle Osmanlı kahvesi bileşiminde yer alır.

 2) Dünyadaki en yüksek kaliteli kahvelerden olan yemen kahvesini içerir.

 3) Kolestrolü ve bağırsakları düzenlemesi gibi çok sayıda faydalı özelliği olan kremayı içerir.

 4) İçerisinde kahveye değişik bir tat katan çikolata bulunur.

 5) Sakız Ağacı’dan elde edilen damla sakızını da içeriğinde barındırır. Damla sakızı da mide kanserine karşı etkili olup, Osmanlı kahvesinin sağlığa yararlı bileşenlerinden biridir.

 6) Melengiç, sahlep ve kakule de içerir.

 

Etiketler: Osmanlı Kahvesi
Yeni kahve türlerini bilmek ister misiniz?
E-Bültene Kayıt Olun