• 0506 773 94 74
  • info@adiyamankervansaraykahve.net

Osmanlı Türk Kahvesi

Eyl 25 ,2017

Osmanlı Türk kahvesi son dönemlerin popüler ürünlerinden bir haline gelmiştir. İçeriğinde bulunan sağlık için son derece yararlı olan bitkiler ve eşsiz lezzeti ile yoğun talep görmektedir. Osmanlı döneminde padişahlar tarafından bile tüketilen bu kahve birçok farklı malzemenin bir araya getirilmesi ile ortaya çıkmıştır. İçeriğinde bulunan her madde ayrı ayrı tüketilebilmektedir. Fakat bir araya geldiklerinde tahmin edilemeyecek bir lezzeti ortaya çıkarmaktadırlar.

 

 Osmanlı Türk kahvesi içeriği

 

 İçeriği oldukça geniş kapsamı olan Osmanlı Türk kahvesi içerisinde kullanılan malzemeler şunlardır;

 

 Yemen kahvesi: Yemen kahvesi normal Türk kahvelerinde kullanılan Brezilya asıllı çekirdek kahvelerden farklıdır. Çok daha yumuşak içimli ve kaliteli olan bu kahve Osmanlı kahvesinde kullanılan tek kahve çeşididir.

 

 Kakule: Kakule Osmanlı mutfaklarının vazgeçilmez baharatlarından bir tanesidir. Osmanlı kahvesinde kullanılması farklı aroması ile kahveye özel bir hava katmaktadır.

 

Menengiç: Menengiç başlı başına kahvesi yapılabilen oldukça şifalı ve faydalı bir bitkidir. Bu sebeple Osmanlı kahvesinin içeriğinde yer almaktadır.

 

Damla sakızı: Damla sakızı da kakule gibi aroma vermesi amacı ile kullanılmaktadır.

 

 Salep: Salep başlı başına özel olan içeceklerden bir tanesidir. Osmanlı kahvesinde de az miktarda kullanılmaktadır.

 

 Osmanlı Türk kahvesi pişirme ve servis aşamaları

 

 Osmanlı Türk kahvesi pişirimi oldukça hızlı olmaktadır. Toz halinde satılan bu kahveler bakır cezvelerde kaynama noktasına gelene kadar pişirilmelidir. Servis aşamasında bakır cezvelerin kullanılması kahvenin adına yakışır bir servis şekli olacaktır. Pişmeye hazır karışım Osmanlı Türk kahveleri için sitemizden alışveriş yapılabilmesi mümkündür. Kargo yardımı ile gönderilen kahveler kısa sürede evinize ulaşacaktır.

Etiketler: osmanli kahvesi,
Yeni kahve türlerini bilmek ister misiniz?
E-Bültene Kayıt Olun