• 0506 773 94 74
  • info@adiyamankervansaraykahve.net

Türklerin En Eski Kültürü Osmanlı Kahvesi 

Oca 06 ,2018

Türklerin En Eski Kültürü Osmanlı Kahvesi 

 

            Osmanlı kahvesi, rivayetlere göre 1500 yıllarında Kanuni Sultan Süleyman tarafından ülkeye getirildiği düşünülüyor. O günden bu yana artık Türk kültürünün bir sembolü haline gelen Osmanlı kahvesi, kız istemelerinde de artık yerleşmiş ve bir kültür haline gelmiştir.

 

 Osmanlı Kahvesinin Faydaları

 

            Özellikle yemeklerden sonra içilen bir fincan Osmanlı kahvesi uzmanlara göre sindirimi kolaylaştırmaktadır. Özellikle sade, şekersiz içilmesi önerilen kahvenin sindirimi kolaylaştırmanın yanında kilo vermeye de yardımcı olduğu ve kişiye zindelik kattığı uzmanlarca söylenmektedir.

 

 - Kahve içenlerde diş çürüklerinin az olduğu saptanmıştır.

 - Günde 2 fincan Osmanlı kahvesi içenlerin kansere yakalanma riskinin azaldığı söylenmektedir.

 - Osmanlı kahvesi içerdiği kafein sayesinde vücuda ve zihne dinçlik verir.

 - Günde 2 fincan kahve her açıdan olumludur. Fakat her şeyde olduğu gibi kahvenin de fazlası zararlıdır ve günde 2 fincandan fazla tüketilmemelidir.

 

 Osmanlı Kahvesi Nasıl Yapılır?

 

            Osmanlı kahvesi için, öncelikle kaç fincan kahve yapılacaksa fincanla su ölçülüp cezveye eklenir. Her bir fincan için tepeleme 1 tatlı kaşığı kahve eklenir. Kahve ve su ocağa alınmadan önce pürüzsüz bir kıvam alıncaya kadar iyice karıştırılır. Karıştırılan kahve altı iyice kısılmış ocağa alınır. Köpükler üzerinde belirince kaşık yardımıyla köpükler fincanlara paylaştırılır. Köpük kaynama sürecine kadar istenildiği ölçüde alınabilir. Kaynamaya başlayan kahveyi fazla kaynamasına izin vermeden ocaktan alınır ve yavaşça fincanlara paylaştırılır.

 

 Osmanlı Kahvesi Nasıl Servis Edilir?

 

 Osmanlılarda kahve özellikle kulpsuz porselen fincan ve dışı da gümüş kaplamalı kahve zarflarında sunulurdu. Osmanlı zamanında kahveden önce lokum veya tatlı şekerlemeler sunulur ardından da kahve ikram edilirdi. Günümüzde ise Osmanlı kahvesi lokum veya şekerlemeler ile birlikte sunulur ve yanına da bir bardak su veya soda koyularak servis edilir.

 

 

Etiketler: Osmanlı Kahvesi
Yeni kahve türlerini bilmek ister misiniz?
E-Bültene Kayıt Olun