• 0506 773 94 74
  • info@adiyamankervansaraykahve.net

Ülkemizde Yetişen Bir Lezzet: Menengiç Kahvesi

Oca 27 ,2018

Ülkemizde Yetişen Bir Lezzet: Menengiç Kahvesi

 

            Kahve tüketimi oldukça yüksek olan ülkemizde ithal edilmeyen ve ülkemizin çeşitli yerlerinde yetişen bir bitki türüdür menengiç. Menengiç; diğer ismi ile çitlenbik bir tür yabani fıstıktır ve sakızgiller ailesine aittir. Genel olarak Güneydoğu Anadolu Bölgesi, İç Anadolu Bölgesi ile Akdeniz ve Ege bölgelerinin yüksek kesimlerinde, ekimine ihtiyaç duyulmadan doğal yollardan yetişmektedir. Özellikle kahvesi; değişik aroması ile tercih edilen kahveler arasına girmeyi başarmıştır. Menengiç kahvesi diğer kahve türlerinden farklı olarak kahvenin çekirdek kısmından değil, menengiç bitkisinin meyve olan kısmından yapılmaktadır. Toplanan meyve kısımları güneşte kurutulduktan sonra, koyu renk alana kadar ateşte kavrulmaktadır. Kavurma işlemi tamamlandıktan sonra, bir havan yardımı ile macun kıvamına gelene kadar dövülür. Menengiç kahvesinin; pişirilmeden önce, yarı akışkan bir yapısı vardır.

 

 Menengiç Kahvesinin Pişirilmesi

 

            Menengiç kahvesi; tadı süt ile ortaya çıkan kahvelerdendir. Bir fincan sütle beraber bir tatlı kaşığı menengiç kahvesi karıştırılarak kaynatılır. Tercihe göre şeker, ilk hazırlık aşamasında kahve ile beraber eklenebilir. Ama kahvenin aromasını alabilmek için genellikle şeker eklenmemesi gerekmektedir. Birkaç dakika kaynatıldıktan sonra servis edilebilir. Süt sevmeyenler için su ile hazırlanabilir. Yetiştiği kesimler dışında da oldukça ünlü olan menengiç kahvesinin ülkemizde doğal yollardan yetişiyor olması ve aynı zamanda bu kahvenin birçok kahve türüne göre kafeinsiz olması tercih edilebilirliğini arttırmaktadır.

 

 Menengiç Kahvesinin Faydaları

 

            Menengiç kahvesi; nefes problemi yaşayan insanlar için nefes açma özelliği nedeniyle tercih edilmektedir. Aynı zamanda solunum yollarının açılmasını kolaylaştırır. Solunum yollarının açılması ile göğüs yumuşar ve var olan öksürüğün azalmasında yardımcı olur. Menengiç bitkisi içinde birçok antioksidan vardır bununda kanseri önleyici etkisi olduğu bilinmektedir. Böbreklerinde kum bulunan hastalarda ise kumun atılmasına yardımcı olmaktadır.

 

 

 

Etiketler: Menengiç Kahvesi
Yeni kahve türlerini bilmek ister misiniz?
E-Bültene Kayıt Olun