• 0506 773 94 74
  • info@adiyamankervansaraykahve.net

Yaptat Kahvesi Nedir, Faydaları Nelerdir?

Kas 13 ,2017

Yaptat Kahvesi Nedir, Faydaları Nelerdir?

 

Yaptat Kahvesi Ne Demektir?

 

            Adıyaman’da üretilen Yaptat kahvesi, ilk olarak Adıyaman Kervansaray Kahvesi olarak çıkmıştır. Ancak daha sonra Yaptat kahvesi ve 7 karışımlı damla sakızlı kahve olarak ismi değiştirilmiştir.  yalnızca Adıyaman Yaptat Kahvesi olarak adlandırılmaktadır.

 

            Yine aynı içerik ve aynı tada sahip olan Yaptat kahvesi, sadece ambalaj olarak farklı çeşitleri de bulunmaktadır. Adıyaman Kervansaray Dibek Kahvesi olarak da bilinen Yaptat kahvesi, 7 tane farklı baharat karışımını içermektedir. Adıyaman Yaptat kahvesi içeriğinde olan 7 farklı baharat şunlardır:

 

 Keçiboynuzu

 Damla sakızı

 Melengiç kahvesi

 Krema

 Yemen kahvesi

 Salep

 Çikolata

 

            Özel karışımlı olan ve farklı lezzetlerin harmanlandığı Yaptat kahvesi, Adıyaman ilinden dünyaya sunulan bir lezzettir. Osmanlı döneminden bu yana bilinen ve sevilen Adıyaman  kahvesi, yeni dönemde dibekte dövülerek elde edilmektedir. Bu nedenle de dibek kahvesi olarak bilinir. Farklı bir tadı ve mistik bir kokusu olan Yaptat kahvesi, tamamen doğaldır ve helal sertifikasına da sahiptir.

 

 Yaptat Kahvesi Nasıl Yapılır?

 

            Adıyaman Yaptat kahvesi, normal Türk kahvesi şeklinde pişirilmektedir. Hem süt hem de su ile yapılabilen Yaptat kahvesine isteğe bağlı olarak şeker de atılabilmektedir. İçeriğinde bulunan baharatlar sayesinde hafif şekerli bir tadı bulunduğu için birçok kişi tarafından şeker atılmadan da kullanılmaktadır.

 

            Bir kişilik Yaptat kahvesi için bir fincan süt ya da suya 1 tatlı kaşığı Yaptat kahvesi atılır. Cezve ocağa koyulur ve normal Türk kahvesi gibi kaynaması beklenir. Bol köpüğü ile de dikkat çeken Yaptat kahvesi, Türk kahvesi kadar çok beğenilmektedir. Tadı yanında birçok faydası da olan Yaptat kahvesinin hangi durumlara faydası olduğu aşağıda anlatılmıştır.

 

 Yaptat Kahvesinin Faydaları Nelerdir?

 

            Hazmı kolaylaştıran Yaptat kahvesi, hafızayı güçlendirir ve unutkanlığa iyi gelir. Birçok kişinin yaşadığı ağız kokusu sorununa karşı da son derece etkilidir. Kolon kanseri riskini de azaltan Yaptat kahvesi, safra taşlarını da yok etmektedir.

 

            Mideyi koruyan ve çalıştıran Yaptat kahvesi, Parkinson hastalığının da düşmanı olarak bilinir. Yüksek kolesterol için de etkili olan Yaptat kahvesi, ağrı kesici özelliğe sahip olması nedeni ile aspirin rolünü üstlenir.

 

Etiketler: Yaptat kahvesi,Adıyaman Yaptat kahvesi,Adıyaman kahvesi, Melengiç kahvesi,Adıyaman Kervansaray Kahvesi
Yeni kahve türlerini bilmek ister misiniz?
E-Bültene Kayıt Olun