• 0506 773 94 74
  • info@adiyamankervansaraykahve.net

Yaptat Kahvesi   

Ara 31 ,2017

Yaptat Kahvesi   

 

            Adıyaman şehrimizden çıkmış olan ve ünü çok kısa sürede önce yurdun geneline sonra da komşu ülkelere yayılan Yaptat kahvesi içinde 7 özel karışımıyla birlikte kitlelere sunulmakta. Diğer çözülebilir kahvelerden çok daha farklı bir tadı ve kokusu olan Yaptat kahvesi tam 7 farklı ürünün birbirine karışması ve ortaya çıkan benzersiz tadı ile birçok kafede, işletmede en çok satılan kahve ürünleri arasında yerini alıyor.

 

 Yaptat Kahvesi İçindekiler

 

            İçinde eser miktarda Yemen kahvesi bulunmakta. Yemen kahvesinin yanına ek olarak Menengiç kahvesi de eklenmekte. İkisinin iyice karışmasından sonra salep ve damla sakızı takviyesi yapılmakta. Kahve çeşitlerinin yoğun ve uyarıcı etkilerini azaltmak hem de içimi daha kolay ve yumuşak kılmak için bu dört ürünün birbirine karıştırılması ortaya çok yöresel ve özgün tatta bir kahvenin çıkmasına vesile olmaktadır. Bunların yanına ek olarak keçiboynuzu da eklenmektedir. Tercihe göre ise krema seçeneği de mevcuttur. Ancak kahveyi sert ve keskin sevenler krema kullanmadan da Yaptat kahvesinin tadına varabilirler. Yine aynı şekilde çikolata da damla sakızı ile birlikte bu özel kahvenin tadını daha yumuşak ve tatlı sevenler için içine katılan son ürün olarak göze çarpıyor.

 

 Yaptat Kahvesinin Faydaları

 

            Yaptat kahvesinin içinde olan belki de en önemli ürün hiç kuşku yok ki Menengiç kahvesidir. Menengiç ise vücuda ve zihne birçok faydası olan doğal bir gıdadır. Akciğer iltihaplarını temizlemesi konusunda birçok doktor ve gurme tarafından tavsiye edilmekte ve bizzat onlar tarafından tüketilmektedir. Ses tellerini onarıcı etkisi de bulunan Yaptat kahvesi içerdiği menengiç bitkilerinin özleri sayesinde ağızda oluşan kötü kokuların da iyileştirilmesinde önemli rol oynar. Bugün Adıyaman'a özel olsa da ülkenin her yerinde, hemen hemen her kafede rahatlıkla bulunabilir.

 

Etiketler: Yaptat Kahvesi
Yeni kahve türlerini bilmek ister misiniz?
E-Bültene Kayıt Olun