• 0506 773 94 74
  • info@adiyamankervansaraykahve.net

Mucizevi Menengiç Kahvesi

Oca 26 ,2018

Mucizevi Menengiç Kahvesi

 

 Menengiç kahvesi, oldukça farklı tadıyla tiryakileri için vazgeçilmez bir lezzet olmasıyla ünlüdür. Kafein içermeyen bir kahve türü olması nedeniyle tercih sebebi olmaktadır.

 

 Menengiç Kahvesi Nasıl Yapılır?

 

 Menengiç genellikle Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde yetişen bir yabani fıstık ağacının meyvesi olup, bu meyvenin yıkanıp güneşte kurutulması, rengi dönene kadar kavrulması ve bal kıvamına gelene kadar dövülmesi neticesinde elde edilen kıvamlı karışıma menengiç kahvesi adı verilmektedir. Farklı bir lezzet olan menengiç kahvesi tıpkı türk kahvesi gibi pişirilir. Türk kahvesinden farklı olarak menengiç kahvesi süt kullanılarak pişirildiğinde daha lezzetli olmaktadır.

 

 Menengiç kahvesi, menengiç meyvesinin dövülerek bal kıvamına getirilmesi ile elde edildiğinden kavanozda bekletildiğinde yağı üstüne çıkar ve katı kısmı yağın altında kalır. Pişirme esnasından kullanılması gereken kısım yağlı kısmın altındaki katı malzemedir. Yaklaşık bir su bardağı süte 2 tatlı kaşığı kadar menengiç kahvesi karışımının katı kısmından alınan malzeme ilave edilir. Damak tadına göre şeker oranı ayarlanarak kısık ateşte türk kahvesi kıvamında pişirilir.

 

 Menengiç Kahvesinin Faydaları Nelerdir?

 

 Menengiç kahvesi öncelikle kafein içermemesi nedeniyle kahve seven kişilerin öncelikli tercihi olabilmektedir. Ancak menengiç kahvesi aroması nedeniyle her damak tadına hitap etmez. Alışıldığında ise tiryakisi olunabilecek bir lezzet olmasıyla ünlüdür. Menengiç kahvesinin tadı türk kahvesine göre daha yumuşak ve içimi daha rahattır. Bu durumunda ortaya çıkmasında önemli bir unsur da içinde süt olmasıdır. Kansere karşı koruyucu özelliği olduğu bilinmektedir. Menengiç kahvesinin yüksek E vitamini içeriğinden dolayı kolesterolü düşürücü etkisi bulunmaktadır. Ayrıca üst solunum yolu rahatsızlıkları için önleyici özelliği vardır.

 

 Menengiç Kahvesinin Zararları Nelerdir?

 

            Menengiç kahvesinin bilinen ya da tespit edilen herhangi bir zararı bulunmamaktadır. Ancak her besin maddesinin kullanımına dikkat edildiği gibi bu kahvenin de kontrollü olarak kullanılması gerekir. Fazladan bedenimize giren her gıdanın yaratacağı etkiden fazlası beklenmez.

 

Etiketler: Menengiç Kahvesi
Yeni kahve türlerini bilmek ister misiniz?
E-Bültene Kayıt Olun